Wodospady to jedne z najpiękniejszych na świecie cudów natury, łączące w sobie szum i huk spienionej wody, wspaniałe krajobrazy i sporą ilość zjawiskowej tęczy. Jeśli jesteście miłośnikami malowniczych widoków i kochacie patrzeć na potęgę wodospadów, koniecznie musicie poznać jeden z siedmiu nowych cudów świata – wodospady Iguazu na granicy Brazylii i Argentyny.
Te spektakularne spiętrzenia wody swoją wielkością i mocą nawet dwukrotnie przebijają słynny wodospad Niagara. Iguazu to w języku Indian po prostu ,,wielka woda”. Ale tych unikatowych na skalę światową cudownych wodospadów z pewnością nie da się opisać słowami. To trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy! Najwięcej wrażeń dostarczy Wam zapewne ta część, którą nazywa się Garganta del Diablo (Gardziel Diabła), a tworzy ją aż 14 cudnej urody wodospadów. Sprawdź ofertę wycieczek do Argentyny biura podróży Globzon Travel.
Gdzie znajdują się Iguazu?
Wodospady zlokalizowane są na rzece o tej samej nazwie. Przed wodospadami wspomniana rzeka tworzy szerokie rozlewisko, a następnie spada w przepaść z wysokości blisko 80 metrów, w postaci wielu oddzielnych wodospadów. Jak wspomniano wyżej, Iguazu znajdują się w graniach Brazylii i Argentyny. Każdy z tych krajów zachęca turystów do zwiedzenia wodospadów po swojej stronie. Po obu stronach rzeki znajdziemy tarasy, specjalne wieże widokowe oraz mnóstwo kładek i ścieżek.
Do brazylijskiej części wodospadów można dojechać specjalnymi autobusami, a do argentyńskiej wykorzystując kolejkę torową. Zdaniem większości turystów strona argentyńska obfituje w więcej atrakcji dla turystów takich, jak kładki, czy szybkie łodzie pontonowe pływające pod wodospadami. Natomiast po stronie brazylijskiej można uczestniczyć w pieszych wycieczkach po dżungli, popływać kajakiem, lub pontonem, albo też skorzystać z raftingu. Wodospady po stronie brazylijskiej można obserwować nieco z dala, ale wydają się bardziej panoramiczne niż te od strony Argentyny.
Nie tylko piękne, ale i funkcjonalne
Warto uświadomić sobie, że wodospady Iguazu pełnią także bardzo praktyczną funkcję. Od 1984 roku na rzece Parana, z którą łączy się rzeka Iguazu, ukończono budowę olbrzymiej tamy oraz elektrowni wodnej. Z kolei zbudowana przez rządy Brazylii i Paragwaju w 2008 roku Tama Itaipu, wygenerowała 94.68 TWh, co pokryło prawie 90% zapotrzebowania na prąd Paragwaju i 19% zapotrzebowania Brazylii.
Dawne plemiona indiańskie wierzyły, że Iguazu to miejsca święte, dziś te wodospady są celem pielgrzymek wielu miłośników surowego piękna przyrody, których zachwycają i onieśmielają niewyobrażalne ilości spadającej w dół wody. Jeśli zdecydujecie się obejrzeć wodospady, skorzystajcie z okazji, by nacieszyć się widokami, jakie oferuje Park Narodowy Rzeki Iguazu. Obejmuje on dziewicze lasy deszczowe pełen unikalnej fauny i flory, której spora cześć należy go ginących gatunków.