Sprawdź, co koniecznie musisz zobaczyć w Isfahanie

Sprawdź, co koniecznie musisz zobaczyć w Isfahanie

Isfahan, trzecie co do wielkości miasto Iranu, ma do zaoferowania naprawdę sporo – cudowne ogrody, meczety, zabytkowe mosty i przyprawiające o zawrót głowy bazary. Perskie przysłowie mówi: „Kto zobaczył Isfahan, zobaczył pół świata”.

Plac Imama

Naqsz-e Dżahan, czyli Plac Imama położony w samym centrum miasta, to jeden z największych placów świata. Początkowo w tym miejscu znajdowało się boisko do gry w polo. Jego nazwa znaczy tyle co „wzór świata”. Piękne ścieżki, dorożki, skwery zieleni z przystrzyżonymi krzewami. Wokół niskie budynki przypominające krakowskie Sukiennice, pałac Ali Qapu – siedziba szacha Abbasa oraz meczety: wzniesiony dla poddanych Loft Allaha oraz Meczet Królewski. Życie na placu zaczyna się toczyć dopiero wieczorami. Mieszkańcy chętnie przesiadują tu na przyniesionych z domu dywanach – jedzą, piją herbatę, palą fajki wodne i prowadzą dyskusje.

Meczet Królewski

Znajdujący się po południowej stronie placu Meczet Królewski, zachwyci każdego turystę. W końcu uchodzi za  jeden z najpiękniejszych w całym Iranie. Nazwa „Królewski” odnosi się do wielkości samej budowli i przestrzeni, jaką zajmuje, a nie do jego przeznaczenia. Budowa tego imponującego dzieła architektury i sztuki zdobniczej trwała aż 18 lat. Meczet Królewski to mnóstwo bogato zdobionych kolumn, łuków, kopuł oraz bajeczne mozaiki. Do ich wykonana zastosowano innowacyjny wówczas styl mozaikowy, zwany siedem kolorów. Zastosowanie tej metody przyspieszyło żmudną pracę układania skomplikowanych wzorów, gdyż umożliwiała umieszczenie od razu wszystkich kolorów płytek.

Most Trzydziestu Trzech Łuków

To jeden z symboli miasta. Obiekt dumy mieszkańców Isfahanu. Wznoszący się na kamiennych łukach most nad rzeką Zajande, robi duże wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy. Podświetlone łuki mostu, odbijające się w tafli wody, zapewniają niezrównane wrażenia estetyczne. Mieszkańcy często się tutaj spotykają, dyskutują – siadają na schodkach, pod łukami, spacerują między filarami. Bywa, że życie toczy się pod mostem.

Bazar

Obowiązkowy punkt każdej wyprawy turystycznej. Miejsce, gdzie można kupić pamiątki, ale także zetknąć się z prawdziwym życiem miasta, życzliwymi ludźmi. Isfahański bazar to kilometry wąskich przejść pomiędzy straganami i sklepikami, sprzedawcy, którzy chętnie się potargują oraz ogromny wybór towarów. Wszystko, czego dusza zapragnie. Warto choć przez chwilę zanurzyć się w tym świecie.

 


Poznaj Iran z biurem podróży Globzon Travel.

Szczegóły na: https://globzon.travel.pl/iran-wycieczki/

Kubańskie Plaże i Morze: Tropikalny Raj

Zanurz się w turkusowych wodach i złocistych piaskach Kuby – prawdziwego karaibskiego raju. Od słynnego Varadero po dziewicze wybrzeża Cayo Coco, odkryj plaże, które zachwycają swoim naturalnym pięknem i zapraszają do przygód na łonie natury. Poznaj podwodny świat koralowych raf, doświadcz kultury i gościnności lokalnych społeczności i odkryj, jak Kuba łączy niesamowite doznania plażowe z zrównoważonym rozwojem. Ta podróż to nie tylko relaks na słońcu, ale także głębokie zanurzenie w kolorowy i różnorodny świat kubańskich plaż i morza.

Bogota – zabytki stolicy Kolumbii

Bogota to miasto będące stolicą Kolumbii. Już samo położenie Bogoty zachwyca, gdyż leży ona w środkowej części kraju, na wysokości ponad 2600 m n.p.m., w

Pustynia Wadi Rum w Jordani

Pustynia Wadi Rum: Odkrywanie piękna jordańskiej pustyni

Pustynia Wadi Rum to fascynujące miejsce, które przyciąga podróżników z całego świata. Ta niezwykła jordańska pustynia jest pełna niezwykłych krajobrazów i bogatej historii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu magicznemu miejscu oraz podzielimy się praktycznymi informacjami na temat organizacji wycieczki do Wadi Rum.

Oman – Wielki Meczet Sułtana Kabusa

Oman to jedno z państw Azji. Leży na Półwyspie Arabskim i graniczy między innymi ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi czy Jemenem. Stolicą kraju jest Muscat (Muskat,