Kuchnia kubańska nie jest tak popularna, jak na przykład kuchnie włoska albo grecka, jest pod względem walorów smakowych oraz zdrowotnych z całą pewnością ani trochę nie ustępuje żadnej z nich. Oczywiście, mowa jest tutaj przede wszystkim o realiach panujących w na terenie Starego Kontynentu, ponieważ na przykład w Stanach Zjednoczonych, kuchnia kraju zwanego Kubą cieszy się znaczną popularnością już od dłuższego czasu, co zapewne jest w jakiejś mierze konsekwencją dużej i nieustannie rosnącej liczby emigrantów z tego kraju, którzy osiedlili się na stałe w w Stanach Zjednoczonych, przynosząc jednak ze sobą swoje rozmaite narodowe tradycje, w tym również te o charakterze kulinarnym. Kuchnia kubańska została więc niejako „zaszczepiona“ w kulinarnych realiach USA, czego na razie nie można powiedzieć o Europie.
Niestety, według oficjalnych danych, na terenie całej Polski jest zaledwie kilka restauracji, które serwują dania pochodzące z tradycyjnej kuchni kubańskiej. Jeżeli więc w mieście, w którym mieszkamy, akurat nie istnieje żadna restauracja kubańska, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się kuchnią kubańską na własną rękę, zwłaszcza że akurat kuchnia kubańska daje nam w tym względzie naprawdę duże możliwości. Jedną bowiem z większych i bardziej zalet, jeśli chodzi o kuchnię kubańską, jest właśnie prostota posiłków oraz brak większych komplikacji w procesie przyrządzania(pod tym aspektem kuchnia kubańska różni się więc znacząco od na przykład kuchni włoskiej, a co dopiero kuchni chińskiej, hinduskiej albo japońskiej, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie).
Tak naprawdę znakomitą większość głównych, sztandarowych dań tradycyjnej kuchni kubańskiej możemy bez większego przyrządzić we własnej kuchni, o ile oczywiście uprzednio zaopatrzymy się w konieczne składniki (co jednak w dzisiejszych czasach nie powinno stanowić większej trudności) oraz o ile jesteśmy obdarzeni chociażby minimalnym talentem jeśli chodzi o szeroko rozumiane gotowanie. Problemu nie powinno stanowić również zaopatrzenie się w przepisy na konkretne dania: możemy je znaleźć albo w internecie, albo w którejś z kilku godnych polecenia publikacji książkowych na temat kuchni kubańskiej, które ukazały się w ostatnich czasach na polskim rynku wydawniczym.
Reasumując można powiedzieć, że wszystkie rozkosze podniebienia, jakie ma nam do zaoferowania kuchnia kubańska, są dosłownie i w przenośni na wyciągnięcie naszej ręki. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko zabierać się do gotowania.
Jeśli chcesz wyjechać na Kubę zapoznaj się z ofertą poniższych wyjazdów, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie!