Prawdziwy Laos – Luang Prabang

Prawdziwy Laos – Luang Prabang

Dawna stolica Laosu – Luang Prabang to dziś średniej wielkości miasto, a zarazem jedna z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Warto wiedzieć, że w 1995 r. Luang Prabang zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce w idealny sposób oddaje bogatą historię Laosu: tradycyjne świątynie stoją w pobliżu francuskich budynków kolonialnych, stapiając się z nimi w jedną architektoniczną całość.

Optymalny czas na zwiedzanie miasta

Wybierając się do dawnej stolicy Laosu, należy pamiętać, że to miasto podobnie jak reszta kraju, podlega powtarzającym się cyklicznie porom deszczowym i suchym. Pora sucha trwa tam od listopada do maja, potem południowo-zachodni monsun przynosi porę deszczową. Najwięcej opadów odnotowano w Luang Prabang podczas sierpnia (226,5 mm). Niestety wielu turystów przyjeżdża tam tylko w czasie pory suchej, zapominając, że gwałtowne, przynoszone przez monsun ulewy są krótkotrwałe, a gdy tylko przejdą ciężkie chmury, miasto pięknie rozświetla blask słońca. Od października do marca średnie temperatury powietrza w Luang Prabang wynoszą ok. 25°C, można więc powiedzieć, że są idealne dla nas Europejczyków.

Co warto zobaczyć?

Większość atrakcji Luang Prabang znajduje się na terenie starego miasta, czyli przy ujściu rzeki Nam Khan do Mekongu. Aby zwiedzić samo Luang Prabang można wyruszyć pieszo. Jeśli zaś chcecie dokładnie zwiedzić również okolice tego miasta i zobaczyć jaskinie Pak-Ou albo dotrzeć do wodospadów Tat Kuang Si, powinniście wypożyczyć sobie rower albo wziąć tuk-tuk (zmotoryzowaną wersję rikszy). Na początku głównej ulicy Th. Kingkitsarat w Luang Prabang znajduje się godne polecenia zwiedzającym -Królewskie Muzeum Pałacowe. Zbudowany w 1904 roku pałac był dawną siedzibą króla Sisavangvong’a, a po rewolucji w Laosie przekształcono go w muzeum. Wewnątrz możemy podziwiać zarówno obiekty religijne, jak i posągi buddyjskie. Zainteresowanie turystów wzbudzają też malowidła naścienne w dawnej królewskiej sali przyjęć, które przybliżają nam typowe życie dawnych mieszkańców Laosu. Jeśli będziecie w Luang Prabang koniecznie zobaczcie też zespół świątynny usytuowany na brzegu Mekongu, czyli Wat Xieng Thong. Ta świątynia została wzniesiona w roku 1560 przez króla Setthathirath’a, dziś stanowi przykład laotańskiej architektury z sięgającymi ziemi dachami. Kolejnym obiektem sakralnym w Luang Prabang jest buddyjska świątynia na wzgórzu Phou Si (130 m n.p.m.). Jeśli przed zachodem słońca zdołacie wdrapać się na szczyt po stromych schodach, będziecie mieli okazję podziwiać przepiękną panoramę miasta Luang Prabang przesłoniętego złotą poświatą. W okolicach miasta można też natrafić na wyjątkowe widoki. Godne uwagi są tutaj choćby oddalone o 25 km jaskinie Pak Ou, gdzie znajdują się setki posągów Buddy, przynoszonych tutaj w roli ofiary. Z kolei 32 km za miastem napotkamy malownicze wodospady Tat Kuang. W ich pobliżu możemy zażyć kąpieli w turkusowych zbiornikach wody, które w tropikalnych temperaturach dają prawdziwe ochłodzenie.

Bez względu na to, jakie formy spędzania wolnego czasu preferujecie, Luang Prabang oferuje szeroką paletę atrakcji dla każdego. Pewnie dlatego większość turystów, którzy mieli zamiar spędzić tam tylko kilka godzin, zmienia swoje plany i poddaje się urokowi tego przepięknego miasta w Laosie.

Chcesz wyruszyć w podróż do Laosu?

Kubańskie Plaże i Morze: Tropikalny Raj

Zanurz się w turkusowych wodach i złocistych piaskach Kuby – prawdziwego karaibskiego raju. Od słynnego Varadero po dziewicze wybrzeża Cayo Coco, odkryj plaże, które zachwycają swoim naturalnym pięknem i zapraszają do przygód na łonie natury. Poznaj podwodny świat koralowych raf, doświadcz kultury i gościnności lokalnych społeczności i odkryj, jak Kuba łączy niesamowite doznania plażowe z zrównoważonym rozwojem. Ta podróż to nie tylko relaks na słońcu, ale także głębokie zanurzenie w kolorowy i różnorodny świat kubańskich plaż i morza.

Bogota – zabytki stolicy Kolumbii

Bogota to miasto będące stolicą Kolumbii. Już samo położenie Bogoty zachwyca, gdyż leży ona w środkowej części kraju, na wysokości ponad 2600 m n.p.m., w

Pustynia Wadi Rum w Jordani

Pustynia Wadi Rum: Odkrywanie piękna jordańskiej pustyni

Pustynia Wadi Rum to fascynujące miejsce, które przyciąga podróżników z całego świata. Ta niezwykła jordańska pustynia jest pełna niezwykłych krajobrazów i bogatej historii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu magicznemu miejscu oraz podzielimy się praktycznymi informacjami na temat organizacji wycieczki do Wadi Rum.

Oman – Wielki Meczet Sułtana Kabusa

Oman to jedno z państw Azji. Leży na Półwyspie Arabskim i graniczy między innymi ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi czy Jemenem. Stolicą kraju jest Muscat (Muskat,