O czym mówią meksykańskie piramidy?

O czym mówią meksykańskie piramidy?

Przemyślana konstrukcja

Meksykańskie piramidy służyły nieraz jako grobowce, podstawy dla wznoszonych na ich szczytach świątyń, obserwatoria astronomiczne czy jako punkty obserwacyjne, gdyż wznosząc się na znaczną wysokość ponad dżunglę zapewniały dobrą widoczność na duże odległości. Imponujących rozmiarów budowle, które wznoszono bez użycia skomplikowanych narządzi, budzą podziw i szacunek dla ich budowniczych. To pamiątki meksykańskiej historii i namacalny dowód wielkości imperiów, stworzonych przez rdzennych mieszkańców starożytnej Ameryki.

Milczący świadkowie

Wznoszone przez ludy Mezoameryki piramidy były świadkami barbarzyńskich krwawych ofiar i rytuałów dokonywanych na pobliskich ołtarzach lub bezpośrednimi miejscami rzezi. Na szerokich stopniach piramid odprawiano ludowe obrzędy, jednak do ich wnętrz wstęp mieli wyłącznie kapłani. Ofiary z ludzi oraz zwierząt miały przebłagać bóstwa, zapewnić pomyślność i dobrobyt dla całego plemienia, wybłagać deszcz, obfite zbiory itp. Dary miały też często być pokarmem bogów i podtrzymywaniem ich siły i mocy.

Najważniejsze i najbardziej imponujące

Będąc w Meksyku koniecznie trzeba zobaczyć azteckie piramidy w Teotihuacan z Piramidą Słońca i Piramidą Księżyca oraz piramidy Majów: Piramidę Kukulkana w Chichén Itzá, Piramidę Czarownika w Uxmal, czy Świątynię Inskrypcji we wpisanym na listę UNESCO Palenque. Warte uwagi jest także centrum kultowe Monte Alban, które stanowi jedno z największych zespołów piramid w Meksyku.

Jeśli chcesz wyjechać do Meksyku to zapoznaj się z poniższą ofertą wyjazdów. Z pewnością nie pożałujesz!

Kubańskie Plaże i Morze: Tropikalny Raj

Zanurz się w turkusowych wodach i złocistych piaskach Kuby – prawdziwego karaibskiego raju. Od słynnego Varadero po dziewicze wybrzeża Cayo Coco, odkryj plaże, które zachwycają swoim naturalnym pięknem i zapraszają do przygód na łonie natury. Poznaj podwodny świat koralowych raf, doświadcz kultury i gościnności lokalnych społeczności i odkryj, jak Kuba łączy niesamowite doznania plażowe z zrównoważonym rozwojem. Ta podróż to nie tylko relaks na słońcu, ale także głębokie zanurzenie w kolorowy i różnorodny świat kubańskich plaż i morza.

Bogota – zabytki stolicy Kolumbii

Bogota to miasto będące stolicą Kolumbii. Już samo położenie Bogoty zachwyca, gdyż leży ona w środkowej części kraju, na wysokości ponad 2600 m n.p.m., w

Pustynia Wadi Rum w Jordani

Pustynia Wadi Rum: Odkrywanie piękna jordańskiej pustyni

Pustynia Wadi Rum to fascynujące miejsce, które przyciąga podróżników z całego świata. Ta niezwykła jordańska pustynia jest pełna niezwykłych krajobrazów i bogatej historii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu magicznemu miejscu oraz podzielimy się praktycznymi informacjami na temat organizacji wycieczki do Wadi Rum.

Oman – Wielki Meczet Sułtana Kabusa

Oman to jedno z państw Azji. Leży na Półwyspie Arabskim i graniczy między innymi ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi czy Jemenem. Stolicą kraju jest Muscat (Muskat,