Przemyślana konstrukcja
Meksykańskie piramidy służyły nieraz jako grobowce, podstawy dla wznoszonych na ich szczytach świątyń, obserwatoria astronomiczne czy jako punkty obserwacyjne, gdyż wznosząc się na znaczną wysokość ponad dżunglę zapewniały dobrą widoczność na duże odległości. Imponujących rozmiarów budowle, które wznoszono bez użycia skomplikowanych narządzi, budzą podziw i szacunek dla ich budowniczych. To pamiątki meksykańskiej historii i namacalny dowód wielkości imperiów, stworzonych przez rdzennych mieszkańców starożytnej Ameryki.
Milczący świadkowie
Wznoszone przez ludy Mezoameryki piramidy były świadkami barbarzyńskich krwawych ofiar i rytuałów dokonywanych na pobliskich ołtarzach lub bezpośrednimi miejscami rzezi. Na szerokich stopniach piramid odprawiano ludowe obrzędy, jednak do ich wnętrz wstęp mieli wyłącznie kapłani. Ofiary z ludzi oraz zwierząt miały przebłagać bóstwa, zapewnić pomyślność i dobrobyt dla całego plemienia, wybłagać deszcz, obfite zbiory itp. Dary miały też często być pokarmem bogów i podtrzymywaniem ich siły i mocy.
Najważniejsze i najbardziej imponujące
Będąc w Meksyku koniecznie trzeba zobaczyć azteckie piramidy w Teotihuacan z Piramidą Słońca i Piramidą Księżyca oraz piramidy Majów: Piramidę Kukulkana w Chichén Itzá, Piramidę Czarownika w Uxmal, czy Świątynię Inskrypcji we wpisanym na listę UNESCO Palenque. Warte uwagi jest także centrum kultowe Monte Alban, które stanowi jedno z największych zespołów piramid w Meksyku.
Jeśli chcesz wyjechać do Meksyku to zapoznaj się z poniższą ofertą wyjazdów. Z pewnością nie pożałujesz!