Podróż do starożytnego Meksyku to podróż do świata plemion, rytualnych ofiar, bóstw i bogów. Dwie wielkie cywilizacje prekolumbijskie pozostawiły wiele wspaniałych budowli, które pomimo wielu zniszczeń wciąż zachwycają.
Orzeł, kaktus i wąż
Aztekowie to wojownicze indiańskie plemię, które sprawowało tyrańską władzę nad wieloma sąsiednimi ludami. Swoją siedzibę według boskich przepowiedni mieli założyć tam, gdzie ujrzą orła siedzącego na kaktusie i pożerającego węża. Taki widok ukazał się im na wyspie pośrodku jeziora Texcoco, gdzie założyli swoją siedzibę – Teotihuacan.
Krwawe ofiary
Aztekowie uważali się za naród wybrany przez słońce. W mieście Meksyk odkopano przed ponad dwustu laty Kamień Słońca, czyli kamienny dysk, na którym wyryto mit o powstaniu słońca. Liczne wojny, jakie prowadzili, były po części dyktowane koniecznością pozyskania jeńców na ofiary dla boga słońca, który jako dawca życia wymagał dla swojego istnienia ofiar z ludzi. Azteckie piramidy i stoły ofiarne spłynęły krwią wielu ofiar.
Imperium Majów
Południowo-wschodni Meksyk zamieszkiwali Majowie, którzy również stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację. Ich imperium stanowił szereg miast-państw: Uxmal, Chichen Itza, Palenque, Tikal. Najbardziej charakterystycznymi zabytkami architektonicznymi, które po sobie pozostawili, są monumentalne zespoły przestrzenne złożone ze świątyń na wysokich piramidach schodkowych, pałace i tarasy. Budowane były także świątynie o stromych zboczach, po których nie można było się wspiąć – te miały być nietykalne i święte. Umiejętności Majów można podziwiać także w Palenque – mieście pełnym świątyń. Największe wrażenie robi świątynny grobowiec – Świątynia Inskrypcji, do której prowadzą wyjątkowo strome schody oraz tajemniczy pałac z labiryntem korytarzy, komnat i dziedzińców.
Poznaj Meksyk z biurem podróży Globzon Travel. Sprawdź ofertę wycieczek do Meksyku na:
Badania astronomiczne
Majowie prowadzili astronomiczne obserwacje, potrafili precyzyjnie mierzyć czas, a nawet przewidzieć zaćmienie słońca. Sporządzali swoje kalendarze i prowadzili liczne badania. W założonym przez Majów mieście, Chichen Itza zobaczyć można wieżę zwaną ślimak, która prawdopodobnie była wykorzystywana do astronomicznych obserwacji.
Kres starożytnych cywilizacji
Przybycie na tereny zajmowane przez Majów i Azteków hiszpańskich konkwistadorów było początkiem końca tych wielkich cywilizacji. Upadek królestwa Majów jest nawet tematem głośnego filmu Mela Gibsona „Apocalypto”.