Meksyk – podróż do świata Majów i Azteków

Meksyk – podróż do świata Majów i Azteków

Podróż do starożytnego Meksyku to podróż do świata plemion, rytualnych ofiar, bóstw i bogów. Dwie wielkie cywilizacje prekolumbijskie pozostawiły wiele wspaniałych budowli, które pomimo wielu zniszczeń wciąż zachwycają.

Orzeł, kaktus i wąż

Aztekowie to wojownicze indiańskie plemię, które sprawowało tyrańską władzę nad wieloma sąsiednimi ludami. Swoją siedzibę według boskich przepowiedni mieli założyć tam, gdzie ujrzą orła siedzącego na kaktusie i pożerającego węża. Taki widok ukazał się im na wyspie pośrodku jeziora Texcoco, gdzie założyli swoją siedzibę – Teotihuacan.

Krwawe ofiary

Aztekowie uważali się za naród wybrany przez słońce. W mieście Meksyk odkopano przed ponad dwustu laty Kamień Słońca, czyli kamienny dysk, na którym wyryto mit o powstaniu słońca. Liczne wojny, jakie prowadzili, były po części dyktowane koniecznością pozyskania jeńców na ofiary dla boga słońca, który jako dawca życia wymagał dla swojego istnienia ofiar z ludzi. Azteckie piramidy i stoły ofiarne spłynęły krwią wielu ofiar.

Imperium Majów

Południowo-wschodni Meksyk zamieszkiwali Majowie, którzy również stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację. Ich imperium stanowił szereg miast-państw: Uxmal, Chichen Itza, Palenque, Tikal. Najbardziej charakterystycznymi zabytkami architektonicznymi, które po sobie pozostawili, są monumentalne zespoły przestrzenne złożone ze świątyń na wysokich piramidach schodkowych, pałace i tarasy.  Budowane były także świątynie o stromych zboczach, po których nie można było się wspiąć – te miały być nietykalne i święte. Umiejętności Majów można podziwiać także w Palenque – mieście pełnym świątyń. Największe wrażenie robi świątynny grobowiec – Świątynia Inskrypcji, do której prowadzą wyjątkowo strome schody oraz tajemniczy pałac z labiryntem korytarzy, komnat i dziedzińców.


Poznaj Meksyk z biurem podróży Globzon Travel. Sprawdź ofertę wycieczek do Meksyku na:


Badania astronomiczne

Majowie prowadzili astronomiczne obserwacje, potrafili precyzyjnie mierzyć czas, a nawet przewidzieć zaćmienie słońca. Sporządzali swoje kalendarze i prowadzili liczne badania. W założonym przez Majów mieście, Chichen Itza zobaczyć można wieżę zwaną ślimak, która prawdopodobnie była wykorzystywana do astronomicznych obserwacji.

Kres starożytnych cywilizacji

Przybycie na tereny zajmowane przez Majów i Azteków hiszpańskich konkwistadorów było początkiem końca tych wielkich cywilizacji. Upadek królestwa Majów jest nawet tematem głośnego filmu Mela Gibsona „Apocalypto”.

Kubańskie Plaże i Morze: Tropikalny Raj

Zanurz się w turkusowych wodach i złocistych piaskach Kuby – prawdziwego karaibskiego raju. Od słynnego Varadero po dziewicze wybrzeża Cayo Coco, odkryj plaże, które zachwycają swoim naturalnym pięknem i zapraszają do przygód na łonie natury. Poznaj podwodny świat koralowych raf, doświadcz kultury i gościnności lokalnych społeczności i odkryj, jak Kuba łączy niesamowite doznania plażowe z zrównoważonym rozwojem. Ta podróż to nie tylko relaks na słońcu, ale także głębokie zanurzenie w kolorowy i różnorodny świat kubańskich plaż i morza.

Bogota – zabytki stolicy Kolumbii

Bogota to miasto będące stolicą Kolumbii. Już samo położenie Bogoty zachwyca, gdyż leży ona w środkowej części kraju, na wysokości ponad 2600 m n.p.m., w

Pustynia Wadi Rum w Jordani

Pustynia Wadi Rum: Odkrywanie piękna jordańskiej pustyni

Pustynia Wadi Rum to fascynujące miejsce, które przyciąga podróżników z całego świata. Ta niezwykła jordańska pustynia jest pełna niezwykłych krajobrazów i bogatej historii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu magicznemu miejscu oraz podzielimy się praktycznymi informacjami na temat organizacji wycieczki do Wadi Rum.

Oman – Wielki Meczet Sułtana Kabusa

Oman to jedno z państw Azji. Leży na Półwyspie Arabskim i graniczy między innymi ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi czy Jemenem. Stolicą kraju jest Muscat (Muskat,