Na czym polega magia Różowego Meczetu w Sziraz?

Na czym polega magia Różowego Meczetu w Sziraz?

Meczet Masjed-e Naseer w Sziraz uznawany jest za najpiękniejszy w całym Iranie. Jego budowa zakończona została w 1888 roku, a jej fundatorem był Mirza Hassana Ali Nasir al Molk, głowa dynastii Quajar. Ze względu na przewagę koloru różowego w zdobieniach wnętrz oraz zastosowanie kolorowego szkła w oknach nazywany jest Różowym Meczetem. Jest to o tyle dziwne, iż tradycyjnymi kolorami stosowanymi w świecie muzułmańskim są zielony i niebieski.

Różowy zawrót głowy

Mimo nisko zawieszonego sklepienia, budowla nie sprawia wrażenia ciężkiej ani przytłaczającej. Kolumny podtrzymujące strop zdają się nie podtrzymywać sufitu lecz stanowić dodatkowe powierzchnie do zdobień, a te są naprawdę wyjątkowe. O uwagę wchodzących walczą przenikające się kolorowe roślinne ornamenty oraz mozaiki misternie utkane z niewielkich ceramicznych płytek. Sączące się przez kolorowe witraże czerwone światło, załamując się na milionach mozaik dostarcza zwiedzającym wyjątkowych bodźców wzrokowych. Dziełem sztuki są także przestrzenne zdobienia sklepień przyprawiające o zawrót głowy.

Niespodzianki przy wyjściu

Również dziedziniec przed meczetem wart jest uwagi. Część środkową na wprost wyjścia z meczetu zajmuje płytki basen, z dwóch stron otoczony krużgankami. Niepozorne wejście od strony ulicy nie zwiastuje tylu wrażeń estetycznych, jakie czekają we wnętrzu świątyni.

Marzysz o wyprawie do Iranu? Sprawdź wyjazdy biura podróży Globzon Travel:

Kubańskie Plaże i Morze: Tropikalny Raj

Zanurz się w turkusowych wodach i złocistych piaskach Kuby – prawdziwego karaibskiego raju. Od słynnego Varadero po dziewicze wybrzeża Cayo Coco, odkryj plaże, które zachwycają swoim naturalnym pięknem i zapraszają do przygód na łonie natury. Poznaj podwodny świat koralowych raf, doświadcz kultury i gościnności lokalnych społeczności i odkryj, jak Kuba łączy niesamowite doznania plażowe z zrównoważonym rozwojem. Ta podróż to nie tylko relaks na słońcu, ale także głębokie zanurzenie w kolorowy i różnorodny świat kubańskich plaż i morza.

Bogota – zabytki stolicy Kolumbii

Bogota to miasto będące stolicą Kolumbii. Już samo położenie Bogoty zachwyca, gdyż leży ona w środkowej części kraju, na wysokości ponad 2600 m n.p.m., w

Pustynia Wadi Rum w Jordani

Pustynia Wadi Rum: Odkrywanie piękna jordańskiej pustyni

Pustynia Wadi Rum to fascynujące miejsce, które przyciąga podróżników z całego świata. Ta niezwykła jordańska pustynia jest pełna niezwykłych krajobrazów i bogatej historii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu magicznemu miejscu oraz podzielimy się praktycznymi informacjami na temat organizacji wycieczki do Wadi Rum.

Oman – Wielki Meczet Sułtana Kabusa

Oman to jedno z państw Azji. Leży na Półwyspie Arabskim i graniczy między innymi ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi czy Jemenem. Stolicą kraju jest Muscat (Muskat,