Na czym polega magia Różowego Meczetu w Sziraz?

Meczet Masjed-e Naseer w Sziraz uznawany jest za najpiękniejszy w całym Iranie. Jego budowa zakończona została w 1888 roku, a jej fundatorem był Mirza Hassana Ali Nasir al Molk, głowa dynastii Quajar. Ze względu na przewagę koloru różowego w zdobieniach wnętrz oraz zastosowanie kolorowego szkła w oknach nazywany jest Różowym Meczetem. Jest to o tyle dziwne, iż tradycyjnymi kolorami stosowanymi w świecie muzułmańskim są zielony i niebieski.

Różowy zawrót głowy

Mimo nisko zawieszonego sklepienia, budowla nie sprawia wrażenia ciężkiej ani przytłaczającej. Kolumny podtrzymujące strop zdają się nie podtrzymywać sufitu lecz stanowić dodatkowe powierzchnie do zdobień, a te są naprawdę wyjątkowe. O uwagę wchodzących walczą przenikające się kolorowe roślinne ornamenty oraz mozaiki misternie utkane z niewielkich ceramicznych płytek. Sączące się przez kolorowe witraże czerwone światło, załamując się na milionach mozaik dostarcza zwiedzającym wyjątkowych bodźców wzrokowych. Dziełem sztuki są także przestrzenne zdobienia sklepień przyprawiające o zawrót głowy.

Niespodzianki przy wyjściu

Również dziedziniec przed meczetem wart jest uwagi. Część środkową na wprost wyjścia z meczetu zajmuje płytki basen, z dwóch stron otoczony krużgankami. Niepozorne wejście od strony ulicy nie zwiastuje tylu wrażeń estetycznych, jakie czekają we wnętrzu świątyni.

Marzysz o wyprawie do Iranu? Sprawdź wyjazdy biura podróży Globzon Travel:

Kilka słów o autorze

E-Travel.com.pl

Nasz blog w całości poświęcony podróżowaniu. Przedstawiamy miejsca, kultury i ludzi z różnych zakątków świata. Zapraszamy do śledzenia naszego portalu na bieżąco.