Gauczowie – dlaczego nazywa się ich argentyńskimi kowbojami?

Gauczowie – dlaczego nazywa się ich argentyńskimi kowbojami?

Pasterze bydła

Gauczowie to pasterze bydła wypasanego na górskich pastwiskach, znacznie oddalonych od ośrodków miejskich. Nieodzowną pomocą są dla nich konie, bez których ciężko byłoby im latem przepędzać stada. O Gauczach mówi się, że rodzą się już w siodłach. To tradycja, styl życia i odwaga przekazywane w genach. Tak naprawdę jednak Gauczowie są potomkami europejskich imigrantów, którzy przybyli do Argentyny i krajów sąsiednich w XIX i XX wieku. Początkowo Gauczowie byli doskonałymi jeźdźcami, którzy trudnili się łapaniem dzikiego bydła i dzikich koni, a zagarniając mienie należące do króla, byli niepokornymi obywatelami stanowiącymi spory problem dla rządzących. Przyzwyczajeni do nieograniczonej swobody Gauczowie nie potrafili odnaleźć się w realiach nowej władzy. Tereny wypasu bydła przechodziły w prywatne ręce, a dumni Gauczowie nie chcieli się najmować u hodowców bydła. W kulturze dzisiejszej Argentyny wciąż jest jednak obecna tradycja i dusza prawdziwych gauchos.

Argentyńscy kowboje

Gauczańska kultura to między innymi sposób ubierania się, który od dziesiątków lat wciąż się nie zmienia – bombachas, czyli szerokie spodnie, poncho lub kamizelka, długie buty, szeroki pas, kapelusz i apaszka. Ubiór ten sprawdzał się doskonale podczas długich i wyczerpujących wypraw na pampę. Argentyńscy kowboje do łapania bydła używali oczywiście lassa i boli (boleadores), czyli rzemienia zakończonego glinianymi, kamiennymi bądź żelaznymi kulami, które należy rzucić tak, by owinęły się zwierzęciu wokół nóg. Prawdziwy Gaucz nie rozstawał się także z nożem facón, który służył mu do zabijania zwierząt, ściągania skór, kastrowania, jedzenia, obrony i wielu innych celów. Nierzadkie były też bójki na noże, wówczas grube ponczo niejednego Gaucza uchroniło przed ugodzeniem przez przeciwnika.

Marzysz o wyjeździe do Argentyny? Zapoznaj się z ofertą poniższych wypraw:

Kubańskie Plaże i Morze: Tropikalny Raj

Zanurz się w turkusowych wodach i złocistych piaskach Kuby – prawdziwego karaibskiego raju. Od słynnego Varadero po dziewicze wybrzeża Cayo Coco, odkryj plaże, które zachwycają swoim naturalnym pięknem i zapraszają do przygód na łonie natury. Poznaj podwodny świat koralowych raf, doświadcz kultury i gościnności lokalnych społeczności i odkryj, jak Kuba łączy niesamowite doznania plażowe z zrównoważonym rozwojem. Ta podróż to nie tylko relaks na słońcu, ale także głębokie zanurzenie w kolorowy i różnorodny świat kubańskich plaż i morza.

Bogota – zabytki stolicy Kolumbii

Bogota to miasto będące stolicą Kolumbii. Już samo położenie Bogoty zachwyca, gdyż leży ona w środkowej części kraju, na wysokości ponad 2600 m n.p.m., w

Pustynia Wadi Rum w Jordani

Pustynia Wadi Rum: Odkrywanie piękna jordańskiej pustyni

Pustynia Wadi Rum to fascynujące miejsce, które przyciąga podróżników z całego świata. Ta niezwykła jordańska pustynia jest pełna niezwykłych krajobrazów i bogatej historii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu magicznemu miejscu oraz podzielimy się praktycznymi informacjami na temat organizacji wycieczki do Wadi Rum.

Oman – Wielki Meczet Sułtana Kabusa

Oman to jedno z państw Azji. Leży na Półwyspie Arabskim i graniczy między innymi ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi czy Jemenem. Stolicą kraju jest Muscat (Muskat,