Gauczowie – dlaczego nazywa się ich argentyńskimi kowbojami?

Pasterze bydła

Gauczowie to pasterze bydła wypasanego na górskich pastwiskach, znacznie oddalonych od ośrodków miejskich. Nieodzowną pomocą są dla nich konie, bez których ciężko byłoby im latem przepędzać stada. O Gauczach mówi się, że rodzą się już w siodłach. To tradycja, styl życia i odwaga przekazywane w genach. Tak naprawdę jednak Gauczowie są potomkami europejskich imigrantów, którzy przybyli do Argentyny i krajów sąsiednich w XIX i XX wieku. Początkowo Gauczowie byli doskonałymi jeźdźcami, którzy trudnili się łapaniem dzikiego bydła i dzikich koni, a zagarniając mienie należące do króla, byli niepokornymi obywatelami stanowiącymi spory problem dla rządzących. Przyzwyczajeni do nieograniczonej swobody Gauczowie nie potrafili odnaleźć się w realiach nowej władzy. Tereny wypasu bydła przechodziły w prywatne ręce, a dumni Gauczowie nie chcieli się najmować u hodowców bydła. W kulturze dzisiejszej Argentyny wciąż jest jednak obecna tradycja i dusza prawdziwych gauchos.

Argentyńscy kowboje

Gauczańska kultura to między innymi sposób ubierania się, który od dziesiątków lat wciąż się nie zmienia – bombachas, czyli szerokie spodnie, poncho lub kamizelka, długie buty, szeroki pas, kapelusz i apaszka. Ubiór ten sprawdzał się doskonale podczas długich i wyczerpujących wypraw na pampę. Argentyńscy kowboje do łapania bydła używali oczywiście lassa i boli (boleadores), czyli rzemienia zakończonego glinianymi, kamiennymi bądź żelaznymi kulami, które należy rzucić tak, by owinęły się zwierzęciu wokół nóg. Prawdziwy Gaucz nie rozstawał się także z nożem facón, który służył mu do zabijania zwierząt, ściągania skór, kastrowania, jedzenia, obrony i wielu innych celów. Nierzadkie były też bójki na noże, wówczas grube ponczo niejednego Gaucza uchroniło przed ugodzeniem przez przeciwnika.

Marzysz o wyjeździe do Argentyny? Zapoznaj się z ofertą poniższych wypraw:

Kilka słów o autorze

E-Travel.com.pl

Nasz blog w całości poświęcony podróżowaniu. Przedstawiamy miejsca, kultury i ludzi z różnych zakątków świata. Zapraszamy do śledzenia naszego portalu na bieżąco.