Birma czy Mjanma?

Mjanma (czyli oficjalnie Republika Związku Mjanmy) to inaczej Birma (nazywana przez niektórych Związkiem Birmańskim). Co prawda słowa Mjanma i Birma znaczą to samo (odnoszą się do nazwy najliczniejszej grupy etnicznej czyli do Bamar), jednak nadal napotkać można nazywanie tego kraju jedną lub drugą nazwą. Ale zaczynając od początku, pierwszą funkcjonującą nazwą była Birma (nazwa ta obowiązywała od czasu brytyjskiej kolonizacji kraju). Następnie, w 1989 roku do władzy doszła junta wojskowa, która zmieniła nazwę z Birmy na Mjanma. Junta ta jednak nie została uznana ani zaakceptowana przez wiele państw oraz grup zamieszkujących Birmę, stąd po dzień dzisiejszy nie używają oni nazwy Mjanma.

Nie ważne jednak czy ten znajdujący się w południowo-wschodniej Azji kraj nazwiemy Birmą czy Mjanmą – warto go odwiedzić i zobaczyć jedne z najpiękniejszych pagód na świecie!

Chcesz pojechać do Mjanmy nazywanej Birmą lub Birmy nazywanej Mjanmą? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Vanellus Travel:

Kilka słów o autorze

E-Travel.com.pl

Nasz blog w całości poświęcony podróżowaniu. Przedstawiamy miejsca, kultury i ludzi z różnych zakątków świata. Zapraszamy do śledzenia naszego portalu na bieżąco.