Baboosh, hidżab, hasema, czyli jak się ubierają marokańskie kobiety?

Baboosh, hidżab, hasema, czyli jak się ubierają marokańskie kobiety?

Baśniowe buty

Na marokańskiej ulicy królują ręcznie wykonywane baboosh. Mogą mieć formę klapek lub półbutów, z zaokrąglonym lub, co zdarza się częściej, spiczastym czubkiem. Kobiece baboosh są barwne i bogato zdobione haftami, koralikami, cekinami, tłoczeniami lub pomponikami. Spiczaste czubki nierzadko są podniesione do góry i zawinięte, a na ich końcach czasem mocowane są małe, ozdobne dzwoneczki, które dają o sobie znać przy każdym stawianym kroku. Zazwyczaj całe baboosh szyte są ze skóry, choć cholewkę wykonuje się także z atłasu lub jedwabiu. Kobiety szczególną uwagę zwracają na kolorystyczne dopasowanie butów do reszty stroju.

Ukrywanie kobiecych wdzięków

Hidżab to chusta zakrywająca włosy, uszy i szyję, ale nie zakrywająca twarzy ani ramion. Noszą ją dorosłe kobiety muzułmańskie. Często wybierają też sięgające do połowy uda tuniki, które luźno opadają w dół nie podkreślając sylwetki lub dżelaby zakrywające całą sylwetkę. Hidżaby i reszta stroju marokańskich kobiet wcale nie są nudne, jednokolorowe i szaro-bure. W kwestii kolorów, wzorów i fasonów mogą nawiązywać do modowych trendów.

Muzułmanka na basenie

Jeszcze do niedawna muzułmanki nie mogły pomarzyć o pokazaniu się na basenie lub czerpaniu przyjemności z morskich kąpieli. Z rozwiązaniem przyszedł świat mody. Hasem zwana inaczej burkini to kostium kąpielowy, który osłania całe ciało, poza stopami, dłońmi oraz twarzą kobiety. Stanowi niejako połączenia czepka, sięgającej kolan sukienki oraz getrów. W wersji mniej radykalnej występuje z rękawem sięgającym nad łokieć i getrami długości ¾. Także i tutaj Marokanki mogą wybierać w kolorach i zdobieniach.

Sprawdź ofertę wycieczek do Maroka pod adresem https://globzon.travel.pl/maroko-wycieczki/ organizowanych przez Globzon Travel. Z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie!

Kubańskie Plaże i Morze: Tropikalny Raj

Zanurz się w turkusowych wodach i złocistych piaskach Kuby – prawdziwego karaibskiego raju. Od słynnego Varadero po dziewicze wybrzeża Cayo Coco, odkryj plaże, które zachwycają swoim naturalnym pięknem i zapraszają do przygód na łonie natury. Poznaj podwodny świat koralowych raf, doświadcz kultury i gościnności lokalnych społeczności i odkryj, jak Kuba łączy niesamowite doznania plażowe z zrównoważonym rozwojem. Ta podróż to nie tylko relaks na słońcu, ale także głębokie zanurzenie w kolorowy i różnorodny świat kubańskich plaż i morza.

Bogota – zabytki stolicy Kolumbii

Bogota to miasto będące stolicą Kolumbii. Już samo położenie Bogoty zachwyca, gdyż leży ona w środkowej części kraju, na wysokości ponad 2600 m n.p.m., w

Pustynia Wadi Rum w Jordani

Pustynia Wadi Rum: Odkrywanie piękna jordańskiej pustyni

Pustynia Wadi Rum to fascynujące miejsce, które przyciąga podróżników z całego świata. Ta niezwykła jordańska pustynia jest pełna niezwykłych krajobrazów i bogatej historii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu magicznemu miejscu oraz podzielimy się praktycznymi informacjami na temat organizacji wycieczki do Wadi Rum.

Oman – Wielki Meczet Sułtana Kabusa

Oman to jedno z państw Azji. Leży na Półwyspie Arabskim i graniczy między innymi ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi czy Jemenem. Stolicą kraju jest Muscat (Muskat,