,Miasto zbudowane z miłości” to wolne tłumaczenie dwóch pochodzących z dialektu perskiego słów, a zarazem opisowa nazwa miasta Aszchabad, czyli stolicy Turkmenistanu. Aszchabad jest stosunkowo młodym miastem, które swój początek wzięło od miejscowości o tej samej nazwie. W pobliżu miasta leżą zabytkowe ruiny starożytnej stolicy Partów – Nisy. Warto odwiedzić wyjątkowe ,,miasto miłości”, by poznać tajemnice z czasów antycznych i podziwiać współczesny Aszchabad słynący z marmurowych budynków.
Rekordowe, białe miasto
W 2013 roku stolica Turkmenistanu została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa, jako miasto o największej na świecie liczbie budynków z białego marmuru. Znajduje się w nim około 543 budowli zdobionych w ten sposób, które zajmują łączną powierzchnię ponad 4,5 mln m2. Władze miasta nie szczędzą funduszy na upiększanie Aszchabadu – już w 2006 r. prezydent Turkmenistanu wydał dekret, na mocy którego w tym mieście nawet krawężniki mają być marmurowe. Ale Aszchabad słynie nie tylko z marmuru, warto odwiedzić tam choćby największy na świecie zamknięty diabelski młyn, również wpisany do księgi światowych rekordów. W tej samej księdze znajdziemy jeszcze wzmiankę o znajdującej się w stolicy Turkmenistanu wieży telewizyjnej. Warto wiedzieć, że to największy na świecie budynek w kształcie gwiazdy. A więc ,,miasto miłości” to miejsce naprawdę unikatowe w skali światowej!
Centrum kultury, sztuki, nauki i przemysłu
Stolica Turkmenistanu to równocześnie miasto tętniące życiem i nowoczesne centrum skupiające obiekty naukowe (np. osiem uczelni wyższych), kulturalne (np. teatry i muzea) oraz przemysłowe (np. bawełniane tekstylia, czy port lotniczy). Jednym z najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić w Aszchabad jest Muzeum Narodowe oraz Muzeum Sztuki. W tym drugim możemy podziwiać wykonywany przez pokolenia, ogromny dywan o łącznej wadze prawie 900 kg i powierzchni 193,5 m2. Jeśli będziecie w tym mieście, zobaczcie też meczet Ertugrul Gazi, wysoki na 75m Łuk Neutralności, złoty pomnik byłego prezydenta Saparmurata Niyazova, pomnik poświęcony ofiarom pamiętnego trzęsienia ziemi, czy bardzo okazały Pałac Turkmenbaszy – siedzibę kancelarii prezydenta.
Nieopodal Aszchabad znajdują się tajemnicze ruiny miasta starożytnych Partów, Nisy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będziecie tam mogli zwiedzić pozostałości warowni, skarbca, fragmenty murów i różnych budowli, jakie zamieszkiwali niegdyś irańscy władcy z dynastii Arsacydów. Jeśli chcecie poznać mieszkańców Turkmenistanu, to najwięcej spotkacie ich właśnie w stolicy tego kraju, bowiem aż 80% powierzchni państwa stanowi pustynia.
Pamiętajmy, że stolica Turkmenistanu nie jest typowym miastem turystycznym, jeśli więc zdecydujemy się wybrać w podróż do tego kraju, najlepiej skorzystać z usług sprawdzonego biura podróży.