Uzbekistan to wciąż niezbyt popularny kierunek wakacyjnych podróży. A to duży błąd, ponieważ w kraju tym, nie brakuje „magicznych”, owianych tajemnicami miejsc. Wycieczka do Uzbekistanu to również świetna okazja do obcowania ze sztuką i zawiłą historią orientu. Przykładem czego może być chociażby Chiwa – istotny w przeszłości przystanek na trasie Jedwabnego Szlaku, przeznaczony dla karawan przemierzających pustynne piaski. Według panujących legend Chiwa została założona przez syna Noego. Ile w tym prawdy ? – tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że Chiwa to obowiązkowy punkt wycieczki do Uzbekistanu. Sami zobaczcie, dlaczego tak jest.
Chiwa – kilka ważnych faktów
To miasto uzbeckie, jako pierwsze trafiło na Listę UNESCO w 1990 roku z racji na doskonale zachowane mury i układ. Chiwa bywa określana, jako „muzeum pod gołym niebem” lub też „żywy skansen”. Powód? Pośród zabytkowych budowli jak meczety, mauzolea, cmentarze, żyją i mieszkają zwyczajni ludzie. Ich domy pięknie się wpisują w krajobraz Chiwy, tworząc z obiektami zabytkowymi, jednolitą kompozycję. Na uwagę zasługuje również sama kompozycja architektoniczna miasta. Wewnątrz tej metropolii znajduje się bowiem, odgrodzone doskonale zachowanym wysokim na ok.10 metrów murami z bramami na wszystkie 4 strony świata tzw. Wewnętrzne Miasto czyli Ichan-Kale i stanowi ono swoisty mix zabytkowych budowli, których jest tu co najmniej kilkadziesiąt. Miasto to wyróżnia również fakt, iż to właśnie tu najwcześniej poznano pismo i to także stąd wywodziły się pierwsze historycznie ważne prace naukowe z matematyki i medycyny.
3 dobre powody, by odwiedzić Chiwę
Chiwa to miejsce niezwykłe, które kryje w sobie wiele interesujących i miłych naszym oczom zabytków. I to właśnie one stanowią najlepszy powód do tego, aby poznać to miasto z bliska. Pierwszy z nich to Kalta Minor Minaret. W swoim pierwotnym założeniu, miał stanowić najwyższy i największy obiekt tego typu na świecie. Niestety nagła i nieszczęśliwa śmierć jego pomysłodawcy, stanęła tu na przeszkodzie. Mimo tego, Kalta Minor Minaret zachwyca pięknem i robi wrażenie. Drugi godny naszej uwagi zabytek to cytadela Kuhna Ark. Jej wnętrze tylko pozornie nieciekawe, przedstawia tak naprawdę ogromną wartość artystyczną i architektoniczną. Składają się na nią liczne kasetony z drewna pokryte rzeźbami. I wreszcie powód numer 3 czyli meczet Juma. Jego powstanie datuje się na X wiek. Co w nim takiego niezwykłego? Otóż jego kopułę podtrzymuje kilka starych filarów. Niektóre mają ponad 1000 lat (!). ponadto znajduje się tu wysoki na 50 m (!) minaret, z którego rozpościera się wspaniały widok na panoramę całej okolicy.
Chcesz bliżej poznać miasta Uzbekistanu? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Globzon Travel: