3 miasta, które muszą się znaleźć na Twojej liście podczas wizyty w Iranie

3 miasta, które muszą się znaleźć na Twojej liście podczas wizyty w Iranie

Isfahan

Isfahan, trzecie do wielkości miasto Iranu, ma do zaoferowania naprawdę sporo: cudowne ogrody, meczety, zabytkowe mosty i przyprawiające o zawrót głowy bazary. Perskie przysłowie mówi: „Kto zobaczył Isfahan, zobaczył pół świata”. Serce miasta stanowi Plac Imama – jeden z największych placów świata. Ogromną przestrzeń pokrywają ścieżki spacerowe oraz tereny zieleni, a jego granice wyznaczają wyjątkowej urody meczety, Pałac Szacha i niskie zabudowania przypominające krakowskie Sukiennice. Koniecznie zobaczyć trzeba także wznoszony przez 18 lat Meczet Królewski i kamienny Most Trzydziestu Trzech Łuków, będący dumą mieszkańców miasta.

Yazd

To jedno z najpiękniejszych miast pustyni, położone u północnego podnóża gór Kuh-Rud. Na dachach budynków od razu spostrzec można badgirdy, charakterystyczne dla tego regionu wieże wiatrowe, które łapią wiatr i wtłaczają go do wnętrza budynku, schładzając pomieszczenia. Woda z odległych o kilkadziesiąt kilometrów gór, doprowadzana jest do miasta katanami, systemem podziemnych kanałów. Warto zagubić się wśród krętych uliczek miasta, by dotrzeć do wizytówki miasta – kompleksu Amir Czakmagh czy meczetu Masjid-e Jame, który znany jest z posiadania najwyższych minaretów w kraju. Miasto było w przeszłości także schronieniem dla prześladowanych Zoroastrian, którzy uczynili Yazd jednym z głównych ośrodków tej religii. W mieście zobaczyć można świetnie zachowaną zoroastriańską Świątynię Ognia.

Sziraz

Jedno z największych miast kulturowych i przemysłowych Iranu. Rozsławił je uznawany za najpiękniejszy w całym Iranie Różowy Meczet. Nazwa nawiązuje do dominującego w zdobieniach wnętrz różowego koloru oraz do zastosowania w oknach kolorowych szkiełek. Spektakl światła, kolorów i kształtów przyprawia o zawrót głowy. Sziraz to również miasto poetów. W szirazkich ogrodach pochowani są najwięksi z nich Hafez i Saadi. Olśniewające mauzoleum Szach Czarach stanowi z kolei jedno z najświętszych miejsc pielgrzymkowych w Iranie.

To jak… przekonaliśmy Cię? 🙂
Jeśli tak, to zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Iranu biura podróży Vanellus Travel, a z pewnością znajdziesz tam podróż idealną dla Ciebie!

Kubańskie Plaże i Morze: Tropikalny Raj

Zanurz się w turkusowych wodach i złocistych piaskach Kuby – prawdziwego karaibskiego raju. Od słynnego Varadero po dziewicze wybrzeża Cayo Coco, odkryj plaże, które zachwycają swoim naturalnym pięknem i zapraszają do przygód na łonie natury. Poznaj podwodny świat koralowych raf, doświadcz kultury i gościnności lokalnych społeczności i odkryj, jak Kuba łączy niesamowite doznania plażowe z zrównoważonym rozwojem. Ta podróż to nie tylko relaks na słońcu, ale także głębokie zanurzenie w kolorowy i różnorodny świat kubańskich plaż i morza.

Bogota – zabytki stolicy Kolumbii

Bogota to miasto będące stolicą Kolumbii. Już samo położenie Bogoty zachwyca, gdyż leży ona w środkowej części kraju, na wysokości ponad 2600 m n.p.m., w

Pustynia Wadi Rum w Jordani

Pustynia Wadi Rum: Odkrywanie piękna jordańskiej pustyni

Pustynia Wadi Rum to fascynujące miejsce, które przyciąga podróżników z całego świata. Ta niezwykła jordańska pustynia jest pełna niezwykłych krajobrazów i bogatej historii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu magicznemu miejscu oraz podzielimy się praktycznymi informacjami na temat organizacji wycieczki do Wadi Rum.

Oman – Wielki Meczet Sułtana Kabusa

Oman to jedno z państw Azji. Leży na Półwyspie Arabskim i graniczy między innymi ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi czy Jemenem. Stolicą kraju jest Muscat (Muskat,